جمعه ۹۸/۱/۳۰   Fri 19/4/19

چگونه گرد و غبار داخل لپ‌تاپ را تمیز کنیم؟

چاپ مطلب بازدید : 3263 شنبه ۴ مهر ۹۴

برای تمیز کردن لپ تاپ اگر می‌توانید بدنه‌ و پنل آن را باز کنید

چگونه گرد و غبار داخل لپ‌تاپ را تمیز کنیم؟

تمیز کردن لپ تاپ

برای تمیز کردن لپ تاپ اگر می‌توانید بدنه‌ و پنل آن را باز کنید

اختصاصی بیست ستون: 

اگر لپ‌تاپ شما چیزی در حدود یک الی دو سال برای شما کار و فعالیت مداوم داشته، مطئمنا داخل آن و فضای مابین اجزای سخت‌افزاری آن پر از گرد و غبار است. گرد و غبار محیطی در هر صورت وارد بدنه‌ی اصلی لپ‌تاپ شما خواهند شد و با ته‌نشینی بر روی قطعات سخت‌افزاری دستگاه نظیر فن، چیپست‌‌ها و ... می‌توانند معضلات ناخوشایندی را برای شما به همراه بیاورند. یکی از معضلات و مشکلات شایعی که با نفوذ و ته‌نشینی گرد و غبار در لپ‌تاپ‌ها با آن مواجه هستیم مربوط به بروز مشکلات خنک کاری داخلی است.

تمیز کردن لپ تاپ

در واقع هنگامی که گرد و غبار محیطی وارد لپ‌تاپ شما شده و در بخش‌هایی همچون فن دستگاه و خود قطعات سخت‌افزاریته‌نشین می‌شوند به مرور عملیات خنک کاری لپ‌تاپ را با مشکل مواجه خواهند کرد؛ بنابراین یکی از اقداماتی که پیشنهاد می‌کنیم هر چند وقت یک بار آن را انجام دهید، زدودن گرد و غبار درونی لپ‌تاپ‌تان است. این اقدام به دو صورت امکان‌پذیر خواهد بود که این دو مورد وابستگی مستقیمی به شرایط شما دارند.

اگر می‌توانید بدنه‌ و پنل لپ‌تاپ خود باز کنید

اغلب لپ‌تاپ‌ها و به ویژه آن‌هایی که به تازگی طراحی و تولید می‌شوند به صورت بالقوه طوری طراحی خواهند شد که قابلیت باز کردن و دمونتاژ آن‌ها توسط کاربر وجود ندارد. این موضوع در کامپیوترهای خانگی به هیچ عنوان قابل مشاهده نبود. شما با باز کردن درب اصلی کیس دستگاه به راحتی قطعات سخت‌افزاری آن را مشاهده نموده و می‌توانستید نسبت به گرد و غبارزدایی آن‌ها اقدام کنید؛ اما لپ‌تاپ‌ها دستگاه‌های حساسی هستند که به راحتی نمی‌توانید به اجزای سخت‌افزاری داخلی آن‌ها دست پیدا کنید.

در سمت مقابل برخی دیگر از لپ‌تاپ‌ها که عموما مدل‌های قدیمی‌تری هستند، در بخش پشتی و زیرین بدنه‌ی خویش پیچ‌های منحصر به فردی را به همراه دارند که با باز کردن این پیچ‌ها شما می‌توانید به اجزای داخلی لپ‌تاپ دسترسی داشته باشید. شایان ذکر است که این کار هم مطمئنا مستلزم تجربه‌ی کافی خواهد بود، بنابراین اگر احساس می‌کنید که انجام این کار از عهده‌ی شما خارج است به هیچ عنوان نسبت به باز کردن پیچ‌های زیرین دستگاه و بدنه‌ی اصلی لپ‌تاپ اقدام نکنید. اگر تصمیم به باز کردن بدنه‌ی لپ‌تاپ خویش گرفتید حتما کابل شارژر و باتری آن را جدا نموده و دستگاه خویش را کاملا خاموش کنید و سپس نسبت به باز کردن پیچ‌های بدنه اقدام نمایید.

تمیز کردن لپ تاپ


پس از اینکه بدنه‌ و کیس زیرین لپ‌تاپ را باز کردید آن را به منطقه‌ای منتقل کنید که انتقال گرد و غبارآلود به آن منجر به آزار شما و سایرین نشود. به محض اینکه بدنه‌ی لپ‌تاپ و کیس زیرین آن را باز کردید متوجه شدت و حجم گرد و غبار ته‌نشین شده بر روی اجزای سخت‌افزاری و مادربورد دستگاه خود خواهید شد. اگر اولین بار است که با همچنین صحنه‌ای مواجه می‌شوید مطمئنا شگفت‌زده خواهید شد. حال از فشار هوا و ابزارهایی که با کمپرس هوا می‌توانند منجر به گرد و غبارزدایی شوند استفاده نمایید. دقت کنید که اگر از سشوار به منظور زدودن گرد و غبار داخلی لپ‌تاپ خویش استفاده می‌کنید، حتما باد و کمپرس هوای آن را بر روی خنک قرار دهید و به هیچ عنوان از باد گرم به منظور زدودن گرد و غبار داخلی لپ‌تاپ یا هر کامپیوتر دیگری استفاده نکنید.


همچنین دقت داشته باشید که از فشار و کمپرس باد با شدت ملایم‌تر استفاده کنید. این موضوع به ویژه در شرایطی که نسبت به زدودن گرد و غبار از فن دستگاه اقدام می‌کنید فوق‌العاده حائز اهمیت است. با استفاده از فشار کمپرس زیاد ممکن است فن دستگاه با سرعت‌های نامتعارفی به چرخش در آمده و نهایتا دچار آسیب‌دیدگی شود؛ بنابراین حتما از فشار باد ملایم، کنترل شده و خنک به منظور زدودن گرد و غبار اجزای داخلی دستگاه خویش استفاده کنید. شایان ذکر است که بدین منظور می‌توانید از اسپری‌های مخصوص ضد گرد و غبار نیز استفاده کنید. این اسپری‌ها با زائده‌ی کوچکی که به همراه دارند به راحتی می‌توانند وارد بخش‌های کوچک و درزهای اجزای سخت‌افزاری دستگاه شده و با کمپرس هوا نسبت به زدودن گرد و غبار در این نواحی اقدام کنند.


همچنین بخوانید: عرضه لپ‌تاپ جدید ایسوس

تمیز کردن لپ تاپ

پس از اتمام فرآیند گرد وغبارزدایی، مجددا پنل اصلی و بدنه‌ی لپ‌تاپ را متصل و پیچ‌های آن را سفت کنید. حال باتری دستگاه را متصل و آن را روشن نمایید. مطمئنا پس از گذشت کدت زمان کوتاهی احساس خواهید کرد که دستگاه شما به شیوه‌ای فوق‌العاده خنک‌تر فعالیت می‌کند. میزان خنک‌تر کار کردن لپ‌تاپ شما پس از یک گرد و غبارزدایی کامل و درست، به شکل محسوسی نمایان خواهد شد.


اگر نمی‌توانید بدنه‌ و پنل لپ‌تاپ را باز کنید

اما اگر بنا به هر دلیلی قادر به جداسازی و باز کردن بدنه و پنل لپ‌تاپ خویش نبودید بازهم جای نگرانی برای شما وجود ندارد. در این شرایط هم می‌توانید به شیوه‌ای خاص نسبت به زدودن گرد و غبار از اجزای داخلی و درونی لپ‌تاپ‌تان اقدام کنید. البته مطمئنا این روش کارایی مشابه با روش پیشین را نداشته و بازده آن نسبت به شرایط قبلی ناچیزتر خواهد بود.

بدین منظور می‌توانید از اسپری‌های کمپرسی هوا و یا سشوار استفاده کنید. توصیه ما در این روش استفاده از اسپری‌های کمپرس هوا است؛ اما اگر بنا به هر دلیلی از سشوار بدین منظور استفاده می‌کنید بازهم دقت کنید که باد آن را بر روی وضعیت خنک و کمپرس هوای ملایم قرار دهید. تمامی لپ‌تاپ‌ها در بخش‌هایی از خود (اغلب لبه‌ی کناری و سمت چپ دستگاه) شیارهایی را به همراه دارند که منجر به تهویه‌ی هوا و خنک کاری دستگاه و ارتباط آن با هوای بیرون خواهد شد. شما می‌توانید از همین شیارها و درزها به منظور گرد و غبارزدایی و تمیز کردن لپ‌تاپ خویش استفاده کنید.


قبل از انجام این کار نسبت به خاموش بودن دستگاه اطمینان حاصل نمایید. در این شرایط تمامی گرد و غبار ته‌نشین شده بر روی اجزای سخت‌افزاری لپ‌تاپ شما خارج نمی‌شوند، اما مقداری از آن‌ها از دریچه‌ی تهویه‌ی لپ‌تاپ خارج خواهند شد. مجددا متذکر می‌شویم که اگر از سشوار یا ابزاری دیگر کمپرس هوا استفاده می‌کنید حتما وضعیت آن را در شرایط خنک و شدت باد ملایم قرار دهید چراکه در عین این صورت ممکن است فن دستگاه و اجزای سخت‌افزاری آن دچار آسیب‌دیدگی شوند.

تمیز کردن لپ تاپ


همچنین بخوانید: مک بوک 2015 اپل

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید به منظور تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از اجزای داخلی لپ‌تاپ‌ها می‌توانید به دو شیوه‌ی ذکر شده اقدام کنید که هر یک از آن‌ها وابستگی مستقیمی با شرایط شما و امکانات پی رویتان خواهند داشت. پیشنهاد ما این است که اگر بدنه‌ی لپ‌تاپ‌تان با استفاده از پیچ متصل شده نسبت به باز کردن آن اقدام نموده و سپس دستگاه را به شیوه‌ی توضیح داده شده تمیز نمایید. زدودن گرد و غبار از اجزای درونی لپ‌تاپ تاثیر فوق‌العاده‌ای در عملکرد خنک‌تر آن خواهد داشت. اگر میزان گرما و حرارت تولیدشده توسط دستگاه شما در حین فعالیت بیش از اندازه باشد ممکن است به قطعات سخت‌افزاری آن نظیر چیپست گرافیکی و... آسیب جدی و گاها جبران‌ناپذیری وارد شود.


اگر بنا به هر دلیلی تصور می‌کنید که قادر به باز کردن لپ‌تاپ خود نیستید و دستگاه با تولید گرمای بیش از اندازه مواجه است، حتما آن را نزد‌ یک تعمیرکار مجرب برده و از وی بخواهید که دستگاه شما را سرویس و گرد و غبارزدایی کند. این کار شاید کمتر از یک ساعت زمان را لازم داشته باشد، اما با انجام آن شما قدم بسیار بزرگی در راستای مراقبت از لپ‌تاپ خویش و کمک به عملکرد هرچه بهتر اجزای داخلی و سخت‌افزاری آن برداشته‌اید.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : چگونه گرد و غبار داخل لپ‌تاپ را تمیز کنیم؟

رای شما :
زمان دقیق: 2015-09-26T14:33:41+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است