جمعه ۹۷/۴/۲۹   Fri 18/7/20

کسب اعتماد در زندگی زناشویی

چاپ مطلب بازدید : 877 جمعه ۲۱ فروردین ۹۴

چگونه می‌توان بعد از خیانت همسر, اعتماد در زندگی زنانشویی را دوباره ساخت؟

کسب ‌اعتماد در زندگی زنانشویی

کسب<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d9%85%db%8c%d8%b4%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%85-%d9%87%d8%a7-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%af' title='آیا شما به خانم ها اعتماد دارید؟'> ‌اعتماد</a> در زندگی زنانشویی

کسب ‌اعتماد در زندگی زنانشویی

اختصاصی بیست ستون: 

چگونه می‌توان بعد از ‌خیانت همسر, اعتماد در زندگی زنانشویی را دوباره ساخت؟

اگر همسرتان به شما ‌خیانت کرده و تمایلی به برقراری دوباره رابطه برپایه ‌عشق را ندارد احتمالاٌ از خود می‌پرسید: چگونه می‌توانم دوباره به همسرم ‌اعتماد کنم و ‌اعتماد او را در ‌زندگی زناشویی خود جلب کنم؟ و بدون ‌اعتماد چگونه می‌توانم ‌ازدواجمان را نجات دهم؟


بدون شک هم بستر شدن با شخصی دیگر باعث از بین رفتن ‌اعتماد در زندگی زنانشویی شده و نهایت ‌خیانت محسوب می‌شود. یک فرد بی وفا در رابطه کاملاٌ از جریان رنج و عذابی که این کارش برای همسرش ایجاد می‌کند, آگاه است. اما برای ‌خیانت کردن خود را با دلایلی توجیه می‌کند. این کاملاٌ یک بی ‌توجهی به احساسات همسر است, کسی که به او قول داده در زندگی برایش عزیز باشد و محافظتش کند.


و حالا دروغ‌ها شروع می‌شوند. مستقیم به صورت شما نگاه کرده و همه‌چیز را انکار می‌کند, عصبانی می‌شود که حتی همچنین چیزی به ذهنتان خطور کرده است و اظهار تعجب می‌کند که چرا به امور خصوصی او تجاوز کرده‌اید.

حالا چگونه می‌توانید به کسی که تمام این کارها را با شما کرده دوباره ‌اعتماد کنید؟

اما حقیقت این است که: ممکن است شما دلایل بیشتری برای ‌اعتماد به همسرتان پس از ‌خیانت داشته باشید تا قبل از آن! چگونه ممکن است من به همچنین نتیجه‌ای رسیده باشم؟


این تماماٌ به درک اینکه ‌اعتماد چگونه به وجود می‌آید و از بین می‌رود مربوط می‌شود. ‌اعتماد همان باور به این است که همسر شما کاری انجام نمی‌دهد که باعث ضربه زدن به شما ‌شود و کاملاٌ با شما صادق خواهد بود. این اهمیت دادن به احساساتتان را مانند لایه‌ای محافظ در اطرافتان تصور خواهید کرد.


من دو قانون نوشته‌ام که باعث می‌شود مفهوم ‌اعتماد در دو بخش قرار گیرد. اولین قانون "سیاست توافق دوجانبه" است: هیچوقت کاری را بدون توافق سالم بین خود و همسرتان انجام ندهید. اگر رفتار همسر شما بازتاب اهمیت دادنش به علایق و احساسات شما باشد, دیگر می‌توانید راحت به او ‌اعتماد کنید که کاری انجام نمی‌دهد که به شما آسیبی برساند.


قانون دوم "سیاست صداقت کامل" است که می‌گوید: هر اطلاعاتی که درباره خود دارید و چیزهایی را که در ذهنتان می‌گذرد را با همسرتان درمیان بگذارید. احساسات, عادت‌ها, علایق, چیزهایی که از آن‌ها خوشتان نمی‌آید, گذشته زندگیتان, فعالیت‌های روزانه و همچنین برنامه‌هایتان برای آینده. این قانون کامل کننده قانون قبلی که همان سیاست توافق دوجانبه بود, می‌باشد. همه چیز و همه فعالیت‌ها را شفاف سازی می‌کند بنابراین هیچ کدام از کارهایی که همسرتان انجام می‌دهد از شما مخفی نمی‌ماند. با رعایت کردن این سیاست, همسرتان به شما دلایل مناسبی برای ‌اعتماد کردن به صداقت گفته‌هایش می‌دهد.


همچنین بخوانید: پنج تناسب حیاتی در ازدواج

قبل از ‌خیانت احتمالاٌ همسرتان این دو قانون را رعایت نمی‌کرد. ممکن است شما دفعاتی را مشاهده کرده باشید که همسرتان رفتار خودسرانه‌ای داشته و کاری انجام دهد که مطمئناٌ کاملاٌ می‌داند شما از انجامش توسط او خوشحال نخواهید شد. ممکن است شما همچنین مخفی کردن حقیقت یا مکرراٌ دادن اطلاعات غلط را توسط همسرتان مشاهده کرده بودید. هر بهانه‌ای برای سرپیچی از این قانون داشت, شما حداقل دلیل کوچکی برای ‌اعتماد کردن به همسرتان در آن موقع داشتید.


اما حالا او ثابت کرده است که می‌تواند به طور شگفت‌آوری بی توجه به شما باشد. او کاری برای حفاظت از احساس شما انجام نداده بلکه تازه آن را شدیداٌ تخریب نیز کرده است و کاملاٌ صداقت خود را زیر پا گذاشته است. تنها وقتی که او با شواهدی روبرو شد که قابل رد کردن نبود بالاخره با اکراه و با حالت دفاعی دروغ‌هایش را قبول می‌کند که کم پیش می‌آید همراه با معذرت‌خواهی هم باشد. با توجه به این خطاها ممکن است هیچوقت دوباره به همسرتان ‌اعتماد کنید؟

یکی از گام‌های اساسی که من در برنامه خود برای بازیابی رابطه پس از ‌خیانت توصیه می‌کنم این است که همسرتان یاد بگیرد قوانین "سیاست توافق دوجانبه" و "سیاست صداقت کامل" را رعایت کند, بنابراین این زوج می‌توانند دوباره ‌اعتماد نسبت به یکدیگر را بازسازی کنند. این دو قانون معنی ‌اعتماد را تعریف می‌کنند و با یادگرفتن به عمل کردن به آن‌ها زن و شوهر دلایل خوبی برای ‌اعتماد به یکدیگر خواهند داشت.


اما من با بسیاری افراد مشاوره کرده‌ام که از رعایت "قانون توافق دوجانبه" پس از ‌خیانت خودداری می‌کنند. به عبارت دیگر آن‌ها تایید می‌کنند که با اینکه همسرشان رنج بکشند مشکلی ندارند چون در این صورت می‌توانند کاری را که می‌خواهند انجام دهند. وقتی همسران الکلی‌ها شکایت می‌کنند که این نوشیدن الکل باعث شده آن‌ها در زندگی خوشحال و راضی نباشند, با این حال باز الکل می‌نوشند. کسانی که به شغل و فعالیت‌های کاری اعتیاد دارند باز همینطور. احساسات و علایق همسرانشان تاثیر بسیار کمی بر تصمیماتشان دارد. آن‌ها کاری را که می‌خواهند بدون توجه به تاثیر منفی آن بر همسرانشان انجام می‌دهند.


بنابراین اگر فرد بی وفا تمایلی به رعایت سیاست توافق دوجانبه نداشته باشد به همسرش توضیح می‌دهم که نباید به او ‌اعتماد کند. چرا؟ چون ما باید تنها به کسانی ‌اعتماد کنیم که مایل و قادر به محافظت از احساسات و علایقمان باشند. کسی که تمایلی به دنبال کردن این قانون نداشته باشد به انجام آن تمایلی ندارد. حتی اگر همسری هیچوقت ‌خیانت نکرده باشد, الکلی یا معتاد به کارش نباشد و به هیچ چیز و هیچ کاری هم اعتیاد نداشته باشد, اگر تمایلی به انجام سیاست توافق دوجانبه نداشته باشد به این معنی است که تنها پس از مدت زمان کمی عمل نامناسبی از روی بی توجهی به شما انجام خواهد داد که برای شما بسیار دردناک خواهد بود. به این آدم نباید ‌اعتماد کرد.


علاوه بر عدم رعایت قانون توافق دوجانبه, خیلی از همسران بی‌وفا که با آن‌ها مشاوره کرده‌ام همچنین از رعایت قانون صداقت کامل نیز سرباززده‌اند. آن‌ها نمی‌خواهند همسرانشان رمز عبور آن‌ها, برنامه کاری آن‌ها, اطلاعات تلفن همراهشان و سایر اطلاعات شخصیشان را بدانند. و هنوز به من و همسرشان  می‌گویند که تغییر کرده‌اند و حالا می‌توانیم به آن‌ها ‌اعتماد کنیم. من به آن‌ها می‌گویم که قابل ‌اعتماد نیستند.

بسیاری از افراد ‌خیانت‌کار از همسرانشان تقاظا کرده‌اند که دوباره به آن‌ها ‌اعتماد کنند. آن‌ها سر این بحث می‌کنند که بدون ‌اعتماد ‌ازدواجشان نمی‌تواند موفق باشد. آن‌ها از این بحث برای ساخت ‌ازدواجشان استفاده نمی‌کنند بلکه از آن برای اجتناب از انجام هرچیزی که ‌اعتماد را دوباره می‌سازد استفاده می‌کنند. آن‌ها قانون توافق دوجانبه را رعایت نکرده و از همسرانشان نمی‌پرسند چه حسی نسبت به تصمیماتشان دارند و به جای آن پافشاری می‌کنند که همسرشان به آن‌ها ‌اعتماد کند. به همسرشان نمی‌گویند چه کاری را پنهانی انجام می‌دهند اما از آن‌ها می‌خواهند که باور داشته باشد که کاری نیست که برای ‌ازدواجشان خطرناک باشد. درخواست ‌اعتماد یک تاکتیک برای دور کردن دروغ‌ها و بی توجهی‌هاست.

بخشی از مشکل این است که همسران به این عقیده می‌رسند که ‌اعتماد چیزی است که وقتی ‌ازدواج کردید باید داشته باشید. باید حتماٌ به همسر خود ‌اعتماد داشته باشید. اما ‌اعتماد یک لازمه برای ‌ازدواج نیست بلکه واکنش به تجربیات است. همینطور که همسرتان خود را قابل ‌اعتماد نشان می‌دهد, ‌اعتماد در شما رشد می‌کند.

اعتماد باید با تعهد به باملاحظه و صادق بودن شروع شود. بدون این تعهد بسیار احمقانه است که به همسرتان ‌اعتماد کنید. سپس این تعهد باید با رفتار با ملاحظه و صادقانه همراه شود. با رعایت قانون توافق دوجانبه و قانون صداقت کامل به طور مداوم, یک همسر نهایتاٌ قابل ‌اعتماد بودن خود را ثابت می‌کند.

اگر کسی که در زندگی‌اش سابقه طولانی‌ای در صادق نبودن و بی‌ملاحظگی دارد رعایت این دو قانون را قبول کند, این فرد در راه درست برای قابل ‌اعتماد شدن قرار دارد; برخلاف رفتار سابقش در گذشته. همینطور که او یاد می‌گیرد چگونه صادق و باملاحظه باشد و آن را بارها و بارها وقتی مشاجره پیش آمد ثابت می‌کند, به زودی این ‌اعتماد بازسازی می‌شود.

چگونه می‌توانید مطمئن باشید که همسرتان ‌خیانت دیگری انجام ندهد؟ چگونه می‌توانید دوباره به او ‌اعتماد کنید؟ اگر زندگی زنانشویی خود را برپایه قانون توافق دوجانبه و قانون صداقت کامل قرار دهید, خواهید فهمید که ‌اعتماد شما برپایه تجربیاتتان و چیزهایی که مشاهده می‌کنید است. شما یاد خواهید گرفت که چگونه با یکدیگر در هر جزئیاتی از زندگی صادق باشید و به در نظر گرفتن احساسات یکدیگر در هر تصمیمی که می‌گیرید متعهد خواهید شد. با انجام دادن این کارها شما رخ دادن ‌خیانت بعدی را غیرممکن می‌کنید.

اعتماد می تواند در ‌ازدواج کسب شود, حتی بعد از ‌خیانت. وقتی صداقت و باملاحظه بودن افراد در یک دوره زمانی (معمولاٌ حدود دو سال) ثابت شد, ‌اعتماد ساخته می‌شود اما لازم نیست تقاظا شود. این ‌اعتماد بدون تلاش برای قبولاندن و به طور طبیعی رشد می‌کند. و وقتی رشد کرد شما برای ‌اعتماد به همسرتان دلایل بیشتری نسبت به قبل از ‌خیانت او خواهید داشت.

برای داشتن یک ‌زندگی آرام صد البته شادی همسر نقش مهمی را بازی می کند، برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله "شاد كردن همسر زیربنای ‌ازدواج موفق" را نیز مطالعه نمایید.

در این مورد خواندن مقاله "راهکارهایی برای جلب ‌اعتماد همسر" را به شما پیشنهاد می کنیم.

مترجم: نیکو آزرم

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.71(57 رای) | زمان دقیق: 2015-04-10T12:22:41+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است