دوشنبه ۹۷/۴/۲۵   Mon 18/7/16

کلاغ ها برای مرگ دیگر کلاغ ها سوگواری می کنند

چاپ مطلب بازدید : 3744 سه شنبه ۱۴ مهر ۹۴

چهره انسان تا چند سال در ذهن کلاغ ها ثبت می شود

کلاغ ها برای مرگ دیگر کلاغ ها سوگواری می کنند

کلاغ

چهره انسان تا چند سال در ذهن کلاغ ها ثبت می شود

اختصاصی بیست ستون:  

یکی از رفتارهای عجیب کلاغ ها این است که وقتی یک کلاغ می میرد ، بقیه کلاغ ها دور او جمع می شوند و با صدای بلند غار غار می کنند . به نظر دلیل این رفتار کلاغ ها چیست ؟

این رفتار هنوز برای دانشمندان به عنوان معما مطرح است و عده ای فکر می کنند کلاغ ها مراسم ترحیم برگزار می کنند . پژوهشگران به دنبال جواب این معما هستند تا دلیل شیون عجیب کلاغ ها هنگام مرگ یک کلاغ را بدانند .

کلاغ ها هیچ وقت چهره ی یک موجود تهدیده کننده را فراموش نمی کنند و گروه محقق بررسی خود را روی این رفتار ذاتی کلاغ ها آغاز کرده اند . این رفتار کلاغ ها در پژوهش های قبلی مشخص شده بود و مجموعه پژوهش های انجام شده توسط جان مارزلوف در دانشگاه واشنگتن آمریکا این مطلب را تایید کرد که کلاغ ها هیچ وقت چهره ی موجود تهدید کننده را فراموش نمی کنند .

حتی کلاغی که یک چهره را به ذهنش می سپارد این مساله را به کلاغ های دیگر یادآوری و گوشزد می کند تا آنها نیز به همین ترتیب کلاغ های دیگر را با خبر کنند . این رفتار و واکنش باعث می شود که بعد از گذشت چند سال از ماجرا  تعداد زیادی از کلاغ ها با دیدن چهره موجود تهدید کننده غار غار کنند . پژوهشگران در بررسی خود برای این که از حملات کلاغ ها در امان باشند ، روی صورت شان ماسک های لاتکس می گذارند .

روش کار به این صورت بود که کالی سوئیفت ، پژوهشگر دانشگاه واشنگتن به کلاغ ها خوراکی داد و نقش نگهبان خوب را بازی کرد . بعد از آن نگهبان بد وارد ماجرا شد و لاشه یک کلاغ مرده را در دست گرفت و نیم ساعت منتظر ماند . سوئیفت می گوید : من همیشه نقش نگهبان خوب را داشتم و هیچ کلاغی با من دشمن نشد . من غذا را به کلاغ ها می دادم و نگهبان بد وارد عمل می شد . نگهبان بد جسد کلاغ را در دست می گرفت و انگار زباله ای در دستش دارد ؛ نه به این منظور که خودش کلاغ را کشته است .

زمانی که برای بار اول سوئیفت برای کلاغ ها غذا گذاشت ، هیچ کلاغی غذا را نخورد و به سمت آن نرفت و فقط سر و صدا راه انداختند . این رفتار به خاطر حضور سوئیفت بود و اگر یک شاهین وارد قلمروی شان می شد ، واکنش بسیار شدیدی از خود نشان می دادند .

نتیجه تحقیق نشان داد که کلاغ ها خیلی خوب تهدیدها را شناسایی می کنند و می دانند مرگ و خطر چیست و از آن دوری می کنند . سوئیفت می گوید : کلاغ ها مرگ را به عنوان درسی آموزنده می دانند و ترس از مرگ در این موجودات هم وجود دارد . در آن روز 65 جفت کلاغ شاهد ماجرا بودند و بعد از سه هفته بیشتر از یک سوم کلاغ ها به شکل روز اول عکس العمل نشان دادند .

بر طبق پژوهش ها جیجاق ها هم در لحظه مرگ هم جنس هایشان مانند کلاغ ها واکنش نشان می دهند . نتایج این بررسی نشان می دهد که کلاغ ها تمام جزئیات چهره انسان را به خاطر می سپارند و این توانایی کلاغ ها آن ها را قادر می سازد تا نگهبان های بد و خوب را تشخیص دهند.

کلاغ ها می توانند خیلی خوب چهره انسان را شناسایی کنند و آخرین حیواناتی هستند که برای مردن کلاغ های دیگر سوگواری می کنند. این رفتارها پیش از این در فیل، زرافه و شامپانزه ها نیز مشاهده شده است.


کلاغ

کلاغ

کلاغ ها مراقب هستند

کلاغ


کلاغ ها خیلی خوب چهره انسان را می شناسند

کلاغ

ماسک های محافظ در برابر حمله کلاغ ها

کلاغ

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.84(97 رای) | زمان دقیق: 2015-10-06T11:13:11+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است