دوشنبه ۹۷/۴/۲۵   Mon 18/7/16

گرفته شدن میزبانی جام جهانی از روسیه و قطر

چاپ مطلب بازدید : 771 یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴

احتمال گرفته شدن میزبانی جام جهانی از روسیه و قطر

گرفته شدن میزبانی جام جهانی از روسیه و قطر

میزبانی جام جهانی

(توضیح عکس: سال 2010، شیخ حمد بن خلیفه (امیر قطر) در حال دریافت  تمثال یادبود جام جهانی از سِر بلاتر)

احتمال گرفته شدن میزبانی جام جهانی از روسیه و قطر

اختصاصی بیست ستون: 

بر اساس اعلام رسمی فیفا در صورت اثبات تقلب در نتایج قرعه‌کشی، میزبانی جام جهانی 2018 و 2022 از روسیه و قطر گرفته خواهد شد. 

این اعلامیه رسمی توسط سرپرست کمیته حسابرسی فیفا و در واکنش به متهم شدن جک وارنر نایب‌رئیس برکنار شده این سازمان صادر شده است. جک وارنر به‌عنوان نفر اصلی مسئول در رسوایی مالی معتبرترین نهاد بین‌المللی فوتبال شناخته می‌شود.
دومنیکو اسکالا در مصاحبه با یک نشریه سویسی گفت: اگر مدرکی از پرداخت رشوه توسط روسیه و قطر برای گرفتن میزبانی جام جهانی یافت شود، این دو کشور میزبانی را از دست می‌دهند. البته هنوز هیچ سند معتبری برای این اتهام در دست نیست.
بر اساس گفته‌های اسکالا که اولین اظهارنظر رسمی از طرف یک عضو ارشد فیفا در مورد این احتمال محسوب می‌شود، در صورت اثبات پرداخت رشوه روسیه و قطر حق میزبانی هیچ‌گونه رقابت رسمی فوتبال را نخواهند داشت.
در حال حاضر مقامات قضایی کشور سویس مشغول بررسی میزبانی روسیه و قطر در جام‌های جهانی 2018 و 2022 به‌عنوان بخش از رسوایی مالی گسترده در فیفا هستند و این مسئله حتی باعث مطرح شدن سؤال‌هایی در مورد جام جهانی 2010 به میزبانی آفریقای جنوبی شده است.
در کنار این بررسی، دادستان کل ایالات‌متحده نیز 14 نفر از مقامات سابق فیفا و مدیران بازاریابی ورزشی را به اتهام داشتن فعالیت‌های پشت پرده به مدت 20 سال و دریافت 150 میلیون دلار رشوه تحت پیگرد قانونی قرار داده است.
افشاگری‌های اخیر دنیای فوتبال را با چالش عظیمی روبرو کرد و هفته گذشته با استعفای سب بلاتر به اوج رسید. این مسئله تنها چهار روز بعد از انتخاب مجدد بلاتر برای پنجمین دور ریاست فیفا اتفاق افتاد.
به گفته فردی رامو نایب ریس اسبق یوفا تا یک ماه دیگر جانشینی برای بلاتر انتخاب نخواهد شد و مطمئنا این جابجایی به معنای تغییرات بنیادی در کادر مدیریتی فیفا نیست. او می‌گوید: به عقیده من نفرات زیردست بلاتر هیچ نقش در فساد مالی ندارند و جابجایی ریس فیفا هیچ تأثیری در عملکرد این سارمان نخواهد داشت.
سب بلاتر هنوز با هیچ اتهامی روبرو نشده است و هرگونه نقشی در فساد مالی را انکار می‌کند، ولی وارنر که در گذشته فرد مورد اعتماد او در کادر اداری فیفا بود، نفر اول در فهرست متهمین است.
وارنر مستقیما به درخواست 7 میلیون دلار از مصر برای گرفتن میزبانی جام جهانی 2010 و دریافت 10 میلیون دلار از آفریقای جنوبی که میزبان این رقابت‌ها بود، متهم شده است.
 در روز بیست­و­نهم می سال جاری، وارنر به درخواست مقامات قضایی ایالات‌متحده دستگیر شد ولی در حال حاضر برای تکمیل شدن مدارک در مورد سایر اتهامات، با پرداخت 400 هزار دلار وثیقه آزاد شده است. وارنر که یک معلم بازنشسته 72 ساله است و وزیر دادگستری کشور ترینیداد همه اتهامات واردشده را انکار می‌کنند.
به گزارش bbc، وارنر تمام مبلغ دریافتی از آفریقای جنوبی را که ظاهرا به بهانه گسترش فوتبال در بین جوامع اقلیت یهودی آفریقایی ساکن منطقه کارائیب اخذ شده، به مصارف شخصی رسانده است. وارنر مدت‌ها شخص اول جوامع فوتبالی رسمی در این منطقه بود.
بر اساس اسناد ارائه‌شده توسط bbc، وارنر مبلغ دریافتی را به کمک یک سوپرمارکت در چین پول‌شویی کرده و از آن برای تسویه‌حساب کارت اعتباری و گرفتن وام‌های شخصی استفاده نموده است.
در سال 2008 مبلغ 10 میلیون دلار در قالب سه گردش مالی عمده از بانک فیفا به حساب کنفدراسیون فوتبال آمریکای مرکزی، جنوبی و کارائیب منتقل شد که کنترل این حساب ابتدا در اختیار وارنر و بعد ریس کنفدراسیون بود.
روزنامه تایمز آفریقای جنوبی در روز یک‌شنبه، ایمیلی متعلق به سال 2007 را منتشر نمود که حاوی مذاکره سب بلاتر و رییس‌جمهور وقت آمریکای جنوبی در مورد مبلغ مذکور بود. فرستنده ایمیل جروم والکه منشی ارشد فیفا است که چندی پیش هرگونه دخالت در فساد مالی را رد کرده بود.

یک‌میلیون دلار برای هر رأی
یکی دیگر از اتهامات وارنر توسط علی­الدین هلال وزیر ورزش سابق مصر مطرح شد. او مدعی ست در سال 2004 وارنر تقاضای 7 میلیون دلار به ازای هفت رأی موافق برای میزبانی مصر در جام جهانی 2010 نموده است. به گفته او: وارنر کسی بود که به نمایندگی فیفا برای مذاکره با ما اقدام کرد و ادعا نمود در ازای دریافت یک‌میلیون دلار برای هر رأی می‌تواند 7 رأی موافق را تضمین کند. ولی ما پیشنهاد او را رد کردیم.
مصر یکی از کشورهای برتر در فوتبال قاره آفریقا محسوب می‌شود ولی در جریان انتخابات جام جهانی 2010، هیچ رأی موافقی برای گرفتن میزبانی کسب نکرد.
وارنر که هنوز یکی از اعضای قدرتمند مجلس کشور ترینیدادوتوباگو محسوب می‌شود و مالک حق انحصاری تبلیغات ورزشی در رسانه‌های این کشور نیز هست، با انتشار مقاله‌ای در یک نشریه محلی و پشتیبانی متحدان سیاسی‌اش در حزب لیبرال ترینیداد، از خود دفاع می‌کند.
روز یکشنبه وزیر دادگستری ترینیداد اعلام کرد: بازپرسی وارنر بهتر است توسط مقامات محلی صورت بگیرد ولی درهرحال او باید خود را به مسئولین قضایی ایالات‌متحده تسلیم کند.
چندی پیش اعترافات چاک بلیزر رییس اداره عالی فوتبال آمریکای جنوبی نیز ضربه سختی به فیفا زد. او اعتراف کرد که به همراه تعدادی از مسئولین اجرایی فیفا، با دریافت رشوه به میزبانی فرانسه در جام جهانی 1998 و آفریقای جنوبی در 2010 رأی موافق داده‌اند.
شهادت بلیزر که هفته گذشته منتشر شد و محور اصلی اقدام قضایی ایالات‌متحده علیه فیفا به شمار می‌آید، توسط دادستان کل ایالات به‌عنوان سوءاستفاده از قدرت در سازمانی فاسد تحت پیگیری قانونی قرار گرفته است.
آفریقای جنوبی پرداخت هرگونه رشوه برای گرفتن میزبانی جام جهانی 2010 را به‌شدت تکذیب می‌کند. این رویداد که اولین همایش بین‌المللی فوتبال در آفریقا بود، در انتخابات 1998 ریاست فیفا توسط سب بلاتر به‌عنوان یکی از اهداف اصلی او عنوان شد. هفته گذشته فدراسیون فوتبال فرانسه نیز هرگونه فساد مالی و پرداخت رشوه در جریان انتخاب میزبان جام جهانی 1998 را رد کرد.
مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.98(78 رای) | زمان دقیق: 2015-06-14T16:08:31+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است