پنجشنبه ۹۷/۶/۲۹   Thu 18/9/20

یک تابستان بدون پشه

چاپ مطلب بازدید : 687 یکشنبه ۱۴ تیر ۹۴

با این چند راهکار ساده تابستان بدون پشه‌ای داشته باشید

یک تابستان بدون پشه

تابستان بدون پشه

با این چند راهکار ساده تابستان بدون پشه‌ای داشته باشید

اختصاصی بیست ستون: 

دوباره تابستان از راه رسیده است، بهترین فصل برای گرفتن آفتاب و درست کردن باربیکیو در حیاط خانه؛ اما در کنار همه این‌ چیزهای خوب، با رسیدن تابستان پشه‌های مزاحم نیز دوباره از راه می‌رسند. این خون آشام‌های کوچک می‌توانند دورهمی کوچکتان با دوستان را در حیاط منزل خراب کرده و باعث شوند مهمانانتان درحالی که جای نیش‌های روی پوستشان را می‌خارانند، به داخل خانه پناه ببرند. خوشبختانه این روزها اقداماتی وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توان پیش از آنکه گرمای هوا به اوج خود برسد این موجودات موذی کوچک را تا حد امکان از خانه دور نگه داشت.

 

شمع سنبل هندی روشن کنید

سنبل هندی یک حقه قدیمی‌ست که باعث دور کردن پشه‌ها می‌شود؛ اما نکته مهم این است که باید به مقدار کافی از این ماده استفاده کنید تا روش کارآمدی باشد. در اغلب فروشگاه‌های لوازم جانبی منزل و مغازه‌ها می‌توانید شمع سنبل هندی را تهیه کنید. حتی می‌توانید خودتان آن‌ها را بسازید و به این‌گونه خیلی مقرون به صرفه‌تر نیز خواهد بود. این شمع‌ها را در بیرون از خانه خودتان جایی که معمولا افراد کم‌تر تجمع می‌کنند، مانند ایوان یا پاسیو، قرار دهید. اگر به مقدار کافی از این ماده استفاده کنید مطمئن باشید که پشه‌ها به اندازه کافی از شما دور خواهند شد.

 

 

گیاه اسطوخدوس بکارید یا از روغن آن استفاده کنید

پشه‌های گرسنه از رایحه اسطوخدوس بیزارند. می‌توانید دورتادور حیاطتان را اسطوخدوس بکارید. این گیاه تقریبا رشد خوبی دارد و مدت زمان نسبتا زیادی عمر می‌کند و به این ترتیب باعث دور نگه داشتن پشه‌ها برای یک مدت زمان طولانی می‌شود. این گیاه هم‌چنین داخل گلدان نیز رشد کرده و بنابراین می‌توانید از آن داخل پاسیو و ایوان نیز استفاده کنید.

اگر نمی‌توانید صبر کنید تا این گیاه رشد کند و یا فضای لازم برای کاشتن آن را ندارید، به چند ربان پارچه‌ای روغن اسطوخدوس بزنید و سپس این ربان‌ها را در سرتاسر ایوانتان و به درخت‌های اطراف وصل کنید تا پشه‌ها را دور نگه‌دارید.

 

آب‌های راکد را دور بریزید

برکه‌های کوچک، تشت آب پرنده و هر نوع ظرف دیگری را که با آب پر می‌شود را از محوطه حیاطتان دور کنید. پشه‌ها داخل آب تخم‌ریزی می‌کنند؛ بنابراین جلوگیری از تجمع آب‌های راکد یک روش مطمئن برای دور نگه‌داشتن پشه‌ها از محیط حیاط است.

 

گل همیشه‌بهار بکارید

درست مانند اسطوخدوس، گل‌های همیشه بهار هم باعث دور کردن پشه‌ها می‌شوند. شما می‌توانید این گل‌ها را در هر مدل گلدانی و یا مستقیما داخل زمین بکارید. این گیاه باعث دور شدن آفت‌های زیادی به جز پشه‌ نیز می‌شود. این گل گزینه مناسبی برای کاشته شدن داخل باغچه و یا سایر بخش‌های حیاط است.

 


رز ماری و سیر بکارید

این دو نوع گیاه زمانی که در غذاهای فصلی برای آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار خوشمزه هستند. علاوه بر این بوته این گیاهان یک دورکننده عالی برای پشه‌ها به حساب می‌آید. شما می‌توانید آن‌ها را داخل باغچه و یا داخل گلدان بکارید، اما بهتر این است که آن‌ها را داخل گلدان‌های کوچک بکارید. در زمستان به دلیل سرمای هوا ممکن است شرایط برای رشد این گیاهان به خطر بیفتد، بنابراین می‌توانید آن‌ها را به داخل خانه منتقل کرده و زمانی که مجددا فصل گرما از راه می‌رسد آن‌ها را به حیاط بازگردانید.

 

یک فن روشن کنید


پشه‌ها زمانی که در معرض باد شدیدی قرار بگیرند به سختی می‌توانند پرواز کنند. اگر شما در یک نقطه ثابت می‌نشینید، می‌توانید از یک یا دو فن استفاده کرده و آن را نزدیک خودتان قرار دهید. از آنجایی که پشه‌ها نمی‌توانند خلاف جهت وزش باد پرواز کنند، پس تا روشن ماندن فن‌ها از نیش پشه‌ها در امان خواهید بود.

 

از مایع ظرفشویی در محیط استفاده کنید

به عنوان یک ماده دور کننده ارزان قیمت می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی را در یک کاسه آب بریزید. پشه‌ها به سمت ظرف جذب می‌شوند و شما می‌توانید به راحتی به کارتان برسید. اگر از فضای بزرگی از حیاطتان استفاده می‌کند، فراموش نکنید که از چند کاسه حاوی آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

 


یک جعبه مقوایی تخم‌مرغ را آتش بزنید

بله کاملا درست خواندید! جعبه‌های مقوایی تخم‌مرغ یک گزینه عالی برای دور کردن پشه‌ها هستند اما مادامی که شعله‌ور باشند. برای این‌که ایمنی کار را حفظ کنید بهتر است که جعبه‌ها را داخل گودال آتش یا منقل کباب‌پزی قرار دهید. سپس لبه‌های آن را ابتدا آتش زده و اجازه دهید تا همه‌جای آن شروع به دود کردن کند. تا زمانی که جعبه دود کند پشه‌ها از آن منطقه دور خواهند ماند. فراموش نکنید که این روش فقط با جعبه‌های مقوایی تخم‌مرغ کارآمد است و در مورد نگهدارنده‌هایی که از جنس فوم هستند کارایی ندارد.

 


لامپ‌های پشه‌گیر نصب کنید

لامپ‌های پشه‌گیر در اکثر فروشگاه‌های الکتریکی وجود دارند. این لامپ‌های مخصوص یک نور زرد رنگی را متصاعد می‌کند که دید پشه‌ها را مختل می‌سازد. تا هرجایی که دامنه این نور ادامه داشته باشد، پشه‌ها نیز نمی‌توانند رفت‌وآمد کنند؛ بنابراین می‌توانید همه چراغ‌های حیاتتان را با این لامپ‌های مخصوص جایگزین کنید.

 

از مواد شیمیایی استفاده کنید

اگر همه تلاش‌هایتان بی‌فایده بود، همواره می‌توانید از مواد شیمیایی که برای دور کردن پشه‌ها ساخته‌شده‌اند استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک سم‌پاش استخدام کنید تا محوطه حیاطتان را سم‌پاشی کرده و برای چند هفته یا چند ماه‌ پشه‌ها را از خانه‌تان دور کند. این کار شاید موثرترین راه برای خلاص شدن از این موجودات آزار دهنده باشد، اما غیرطبیعی‌ترین راه نیز هست. مواد شیمیایی مشکلات جانبی دیگری نیز ایجاد می‌کنند بنابراین لازم است که در استفاده از آن‌ها محتاط باشید. به هر حال اگر نمی‌توانید که با هیچ‌یک از راه‌های قبلی از شر پشه‌ها خلاص شوید، پس این گزینه به عنوان آخرین راهکار می‌تواند به کمک شما بیاید.

 


نتیجه‌گیری

پشه‌ها موجوداتی آزار دهنده ‌هستند و نیش دردناکی دارند. گاهی اوقات نیز حتی می‌توانند صدماتی به انسان وارد کنند. پشه‌ها ناقل بیماری‌های زیادی هستند و می‌توانند شما را بیمار کنند؛ بنابراین همواره لازم است که مواظب این موجودات موذی باشید و آن‌ها را از محل زندگی خود دور نگه دارید.

مترجم: مهلا شریف

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای یک تابستان بدون پشه
رای شما :
زمان دقیق: 2015-07-05T01:00:02+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است